Praktické informácie a zlepšováky

Spací vak - hodnota TOG čo to je?
Spací vak - hodnota TOG čo to je?


Počas spánku sa toho môže stať veľa, najmä u bábätiek. Veľa sa pohybujú a preto je vhodné pri prvotnom vybavení pre bábätko myslieť aj na spací vak. V ňom spinká vaše dieťa najbezpečnejšie. Na rozdiel od prikrývky, spací vak akoby rástol a pohybuje sa s dieťatkom. To znamená, že nehrozí udusenie pod prikrývkou alebo mrznutie po odkopaní sa. Spací vak ponúka dostatok voľnosti pri kopaní a jeho tvar môže zabrániť aj prevráteniu sa bábätka na bruško – čo je možná príčina syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Nosenie detského spacieho vaku sa preto odporúča minimálne do 1 roku veku dieťaťa.

To, čo dospelí a staršie deti využívajú predovšetkým na nocovanie vonku alebo s priateľmi, je k dispozícii pre každodenné potreby bábätiek a malých detí. Ale výber je veľký a mnohé spacie vaky hovoria niečo o TOG. V tomto článku vysvetlíme, o čom je hodnota TOG, prečo sa nespoliehať len na ňu a čo ešte treba zvážiť pri kúpe spacieho vaku.

Aká je hodnota TOG?

TOG je skratka pre Thermal Total Grade. To znamená „celkové tepelné hodnotenie“. Hodnota TOG vyjadruje tepelnú odolnosť textílií. Ukazuje, ako dobre je tepelne izolovaný napríklad detský spací vak. Údaj sa pohybuje medzi 0,5 a 3,5 – čím je hodnota vyššia, tým je spacák teplejší.

Hodnotu nájdete predovšetkým v detských výrobkoch, ako sú spacie vaky alebo detské prikrývky. Hodnota pôvodne pochádza z Anglicka a už od roku 1960 pomáha rodičom rozhodnúť sa, ktorý spací vak je pre ich dieťa vhodný.

Prehľad rôznych hodnôt TOG

Od veľmi teplého v lete až po veľmi chladné v zime – teploty v byte majú tendenciu kolísať sa. Hodnota TOG je tiež založená na teplote miestnosti:

 • Hodnota TOG 0,5 je vhodná pre letné teploty v spálni nad 24°C. To je hodnota úplne nepodšitého detského spacieho vaku.
 • Pri 1,0 TOG by mal mať spací vak ľahkú podšívku. Tento typ spacieho vaku je určený pre izbové teploty 19 až 24°C. V našom obchode nájdete napríklad spací vak pre bábätká a deti zo zmesy vlny a hodvábu od Lilano, ktorý má TOG hodnotu 1,0.
 • Podšitý detský spací vak má zvyčajne hodnotu TOG 2,5. Príkladom toho je spací vak z vlneného rúna od Lilano s dlhým rukávom. Vaše dieťatko bude dobre oblečené na teploty 15 až 21°C v spálni – samozrejme záleží na tom, čo má pod spacím vakom oblečené.
 • 3,5 TOG je najvyššia hodnota TOG a je vhodná pre teploty, ktoré idú pod 18°C. Tento typ detského spacieho vaku je teplejšie podšitý. 

Nedostatky hodnoty TOG

Hodnota TOG je orientačná pomôcka. To však neznamená, že ide o ultimátny predpis, na ktorý sa môžete 100% spoľahnúť. Pretože každý človek má iný hladinu pocitu tepla a chladu – to platí aj pre vaše dieťa. V systéme sú aj slabé miesta: Postup napríklad nezohľadňuje, či daný detský spací vak má alebo nemá rukávy.
V očiach spoločnosti disana - jedného z našich výrobcov - spracovanie materiálu, či už bola látka iba pletená alebo následne varená, nehrá v hodnotovom systéme TOG žiadnu alebo dostatočnú úlohu. Okrem toho je samozrejme kľúčové, ako je spací vak nakombinovaný. Ale ani to nie je zahrnuté v hodnote TOG, pretože sa týka len jedného hodnoteného produktu. Typ, spracovanie a materiál oblečenia pod ním v konečnom dôsledku rozhodujú o tom, či je vášmu dieťaťu príliš teplo alebo príliš zima.

Čo má mať bábätko oblečené v spacom vaku?

Či je bábätku v spacom vaku príliš teplo alebo príliš chladno, spoznáte jednoducho. Lekári odporúčajú: Priložte prsty na krk dieťaťa alebo medzi lopatky a vnímajte, či je vlhké alebo skôr chladné. Ak sa tam dieťatko potí, jeho spací odev je príliš teplý, ak je tam dieťatko naopak chladné, treba prípadne pridať ešte jednu vrstvu oblečenia alebo prejsť na teplejší spací vak. Práve pre zdravý a bezpečný spánok bábätiek a detí sú veľmi vhodné materiály ako vlna a zmes vlny s hodvábom pre ich termoregulačné vlastnosti a schopnosti odvádzania vlhkosti.  

Čítať článok
Dôležitosť rituálov pre deti a ich celkový rozvoj
Dôležitosť rituálov pre deti a ich celkový rozvoj


Rituály hrajú kľúčovú úlohu v živote detí a môžu mať hlboký vplyv na ich emocionálny, psychologický a sociálny vývoj. Tieto opakujúce sa aktivity a tradície prispievajú k stabilite, bezpečiu a celkovému pohodliu detí. Týka sa to najmä bábätiek, pre ktoré je štruktúra veľmi dôležitá. Nižšie sú uvedené dôvody, prečo sú rituály pre deti tak dôležité:

 1. Stabilizácia a bezpečie: Rituály vytvárajú stabilný rámec v každodennom živote detí. Pravidelné opakovanie určitých aktivít, ako napríklad spoločné večerné čítanie knihy pred spaním alebo tradičné rodinné večere, poskytuje pocit bezpečia a istoty. Deti majú tendenciu cítiť sa lepšie, keď vedia, čo môžu očakávať.

 2. Rozvoj štruktúry a disciplíny: Rituály môžu pomôcť vytvoriť štruktúru a disciplínu v každodennom živote detí. Pravidelné rutiny, ako napríklad ranná hygiena, školské povinnosti a rodinné aktivity, učia deti organizácii a plánovaniu. Tieto zručnosti im pomáhajú vytvárať pevné základy pre budúcnosť.

 3. Posilnenie väzieb a vzájomných vzťahov: Rodinné rituály poskytujú príležitosť na posilnenie väzieb a vytvorenie pevných vzťahov medzi deťmi a ich rodičmi alebo inými členmi rodiny. Spoločné aktivity, ako rodinné hry, výlety alebo jedlo za okrúhlým stolom, umožňujú rodine budovať spojenie a užívať si spoločné chvíle.

 4. Emocionálna regulácia: Rituály môžu slúžiť ako nástroj na emocionálnu reguláciu pre deti. Pravidelné aktivity môžu pomôcť deťom vyjadriť svoje pocity a naučiť sa manažovať stres alebo úzkosť. Pre deti môže byť uvoľňujúce, keď vedia, že existuje istý opakovateľný postup na uvoľnenie napätia.

 5. Rozvoj identifikácie a sebahodnotenia: Rituály, ktoré zdôrazňujú pozitívne hodnoty a podporujú sebavedomie, môžu prispieť k lepšiemu sebahodnoteniu detí. Napríklad každodenné povzbudenie, vytváranie zoznamov úspechov alebo spoločné oslavy úspechov môžu posilniť sebavedomie a sebahodnotenie.

 6. Podpora rozvoja jemných motorických zručností: Niektoré rituály, ako napríklad kreslenie, modelovanie hliny alebo iné tvorivé činnosti, môžu podporovať rozvoj jemných motorických zručností detí. Tieto aktivity nielen rozvíjajú ich kreativitu, ale aj motoriku a koordináciu rúk.

 7. Príležitosť na učenie sa a rozvoj: Rituály môžu slúžiť ako príležitosť na učenie sa nových vecí. Napríklad rodinné čítanie podporuje rozvoj jazykových zručností detí. Aj jednoduché každodenné úlohy, ako je príprava jedla, môžu byť vzdelávacie.

 8. Vytváranie životných návykov: Rituály môžu pomôcť deti vzdelávať sa o dôležitých životných návykoch, ako je hygiena, rešpekt k ostatným, zodpovednosť a ďalšie hodnoty, ktoré tvoria základy zdravého a spokojného života.

Celkovo možno povedať, že rituály pre deti hrajú kľúčovú úlohu v ich celkovom rozvoji. Poskytujú pevný základ pre emocionálny a psychologický rast, prispievajú k rodinným väzbám a vytvárajú pozitívne vzory pre budúcnosť. Vytvorenie a udržiavanie týchto rituálov je investíciou do zdravého a šťastného života detí.

Čítať článok
Ústna hygiena a ako s ňou začať
Ústna hygiena a ako s ňou začať


Samozrejme, zubná hygiena je veľmi dôležitá u detí už od ich narodenia. Správna starostlivosť o zuby od najútlejšieho veku môže výrazne ovplyvniť celkové zdravie ústnej dutiny dieťaťa aj v budúcnosti. Tu sú niektoré dôležité informácie a tipy na zubnú hygienu detí od narodenia:

 1. Čistenie ďasien: Hneď od narodenia je dobré začať s čistením ďasien. Na tento účel môžete použiť špeciálny čistič ďasien pre deti alebo mäkký vlhký uterák. Čistením ďasien odstraňujete baktérie a pripravujete ústnu dutinu na prvé zuby.

 2. Prvé zuby a čistenie: Keď sa objavia prvé mliečne zúbky (zvyčajne okolo 6. mesiaca), začnite ich čistiť jemným zubným kartáčikom pre deti. Používajte kartáčik s mäkkými štetinami, ktorý je vhodný pre malé ústa.

 3. Výber vhodnej zubnej pasty: Keď začnete čistiť prvé zuby, používajte zubnú pastu bez fluoridu až do doby, kým dieťa nedokáže vypľuť (tiež je to dôležité ak pre bábätko používate Vitamín D s obsahom fluoridu). Potom môžete prejsť na pastu s nízkym obsahom fluoridu, odporúča sa konzultovať s pediatrom alebo zubným lekárom.

 4. Správna technika čistenia: Naučte sa správnu techniku čistenia zubov u detí. Držte zubný kartáčik pod uhlom 45 stupňov a robte jemné kruhové pohyby, čistiac zuby aj ďasná. Nezabudnite na vnútorné strany zubov a na jazyk.

 5. Dobré stravovacie návyky: Zdravá strava je dôležitá pre celkové zdravie zubov. Obmedzte príjem sladkostí, sladkých nápojov a potravín s vysokým obsahom cukru. Podporujte konzumáciu ovocia, zeleniny a potravín bohatých na vápnik.

 6. Pravidelná návšteva zubného lekára: Začnite s pravidelnými návštevami u zubného lekára už v čase, keď sa objavia prvé zúbky. Pravidelné kontroly môžu odhaliť možné problémy včas a zabezpečiť optimálnu starostlivosť o zuby.

 7. Učte deti samostatnosti: Postupne učte deti samostatne čistiť si zuby, keď sú na to pripravené. To môže byť okolo 3. roka života (v prvých rokoch treba ale naďalej dočisťovať rodičom). Podporujte ich a urobte z toho zábavnú aktivitu.

 8. Používanie zubnej nitky: Keď sú zuby dostatočne blízko seba, začnite používať zubnú niť resp. malé medzizubné kefky. Pomáha odstraňovať zvyšky jedla a baktérie medzi zubami.

Vytvorenie rutiny zubnej hygieny u detí od najútlejšieho veku môže výrazne prispieť k zachovaniu zdravých zubov a ďasien v ich ďalšom živote. Vieme, že umývanie zubov malým deťom často pripomína skôr súboj titanov ako harmonickú rutinu, napriek tomu je dôležité venovať tomuto aspektu starostlivosti o deti dostatok pozornosti, aby sa vytvorila pevná základňa pre celoživotné zdravie ústnej dutiny. Držíme palce! 

Čítať článok
Novorodenecká regulácia tepla - Delikátna rovnováha
Novorodenecká regulácia tepla - Delikátna rovnováha


Regulácia teploty je jednou z najdôležitejších apsektov pri starostlivosti o novorodencov. Schopnosť novorodencov regulovať svoju telesnú teplotu nie je taká efektívna ako u starších detí a dospelých, preto je dôležité venovať osobitnú pozornosť oblečeniu, ktoré im poskytne pohodlie a zároveň im pomôže udržiavať stabilnú teplotu. Tu je článok zameraný na reguláciu teploty u novorodencov a ako správne obliekanie prispieva k ich pohodliu a zdraviu.

Novorodenecká regulácia tepla - Delikátna rovnováha

Pri narodení majú novorodenci ešte nedokonalý termoregulačný systém. Ich telo má obmedzené schopnosti udržiavať konštantnú telesnú teplotu, čo z nich robí skupinu veľmi citlivých jedincov voči okolitému prostrediu.

Dôležitosť správneho obliekania pre novorodencov

Vhodný výber odevu

Najdôležitejšie je vybrať správny typ oblečenia, ktoré umožní telu novorodenca regulovať teplotu. Často sa odporúča obliekať novorodencov v niekoľkých vrstvách oblečenia, ktoré je možné jednoducho pridávať alebo odstraňovať podľa potreby. Veľmi vhodné materiály na cibuľový princíp sú práve vlna alebo zmes vlny s hodvábom. Sú totiž priedušné a majú termoregulačné vlastnosti.

Zohľadnenie teploty miestnosti

Teplota miestnosti, v ktorej novorodenec spí alebo sa nachádza, je kľúčovým faktorom. Mal by byť priestor dobre vetraný a udržiavaný v miernom teple (ideálne medzi 20 - 22 stupňami Celzia).

Optimalizácia pohody

Pri obliekaní novorodencov je dôležité sledovať ich pohodu. Ak sa dieťa cíti príliš teplé alebo príliš chladné, môže to byť znamenie, že je potrebné upraviť jeho oblečenie.

Ako obliekať novorodencov podľa rôznych podmienok

Chladnejšie podmienky

V chladnejších podmienkach je vhodné obliecť novorodenca do niekoľkých vrstiev oblečenia. Môže to zahŕňať body s dlhým rukávom, tričko alebo svetrík, nohavice alebo dupačky/overal, a ďalší tenší kúsok oblečenia ako vrchný plášťik.

Teplejšie podmienky

V teplejších prostrediach je dôležité minimalizovať vrstvenie. Mäkké a priedušné materiály, ako je organická bavlna alebo vlna a hodváb, sú ideálne pre oblečenie v teplejších podmienkach. V lete je tiež bambus/ prírodná viskóza skvelá voľba.

Pravidlá obliekania pre novorodencov

 1. Pozor na overovanie teploty: Pocit novorodenca je dôležitý indikátor toho, či je potrebné zmeniť jeho oblečenie. Najlepšie je kontrolovať teplotu bábätka na zátylku.

 2. Používanie vrstiev: Vrstvenie umožňuje jednoduchú úpravu oblečenia podľa teplotných zmien.

 3. Vhodné materiály: Organické a priedušné materiály sú ideálne pre pohodlie novorodenca.

 4. Pozornosť na hlavu a nohy: Často sa zabúda obliekať dieťa do čiapky a teplých ponožiek, ktoré tiež pomáhajú udržiavať telesnú teplotu.

 5. Zapojenie do hmatov a pohybu: Oblečenie by malo umožňovať voľný pohyb rúk a nožičiek novorodenca.

Regulácia teploty je pre novorodencov kľúčovým prvkom zdravého a pohodlného vývoja. Rovnováha medzi teplotnou pohodou a správnym oblečením hrá dôležitú úlohu v starostlivosti o novorodencov. Uvedomte si potreby svojho dieťaťa a zvolte oblečenie, ktoré mu poskytne pohodlie a tepelnú stabilitu v každom prostredí.

Čítať článok
Hore
7 položiek celkom