Rodičia si často kladú otázku, aké detské oblečenie je zdravotne nezávadné. Škodlivé látky v detskom oblečení môžu spôsobiť alergie, podráždenie pokožky a v najhoršom prípade byť karcinogénne alebo ovplyvniť plodnosť.
Týmto článkom by sme sa chceli pokúsiť objasniť „džungľu škodlivín“ a ukázať, na čo si dať pozor pri výbere detského oblečenia, aby bolo skutočne bez škodlivín a neškodné pre vás a vaše dieťa.
Citlivá detská pokožka
Pokožka našich detí je jemná a citlivá, až päťkrát tenšia než u dospelých. Najmä vonkajšia vrstva, stratum corneum, je oveľa tenšia a jednotlivé bunky sú menej husto usporiadané. Navyše potné a mazové žľazy, ktoré poskytujú prirodzenú ochrannú vrstvu, sú stále pomerne slabé. Chemikálie a škodlivé látky, ktoré prídu do kontaktu s pokožkou, sa môžu ľahko vstrebať do hĺbky pokožky, čo môže viesť k zdravotným problémom. Navyše, deti si často dávajú textil do úst, čím sa škodlivé látky dostávajú priamo do ich organizmu.
Rodičia by preto mali byť kritickí aj pri výbere oblečenia. Keď si dieťa ľahne cez rameno alebo odgrgne, dostane sa do priameho kontaktu aj s vaším vlastným oblečením.
Textilná výroba a chemikálie
Textilná výroba = používanie chemikálií... Žiaľ, provokatívna rovnica väčšinou zodpovedá realite. Textilný priemysel je odvetvie, ktoré používa najväčšie množstvo chemikálií na svete a to približne 20 000 rôznych chemikálií. Napríklad na výrobu 1 kg bavlnenej látky sa použije až 3 kg chemikálií. Chemický obsah z celkovej hmotnosti hotového odevu sa pohybuje medzi 5% - 30%. Hoci sa väčšina chemikálií pred predajom vyperie, časť zostáva v textíliách. Tieto chemikálie nie sú povinne deklarované, okrem špecifikácie vlákna (t.j. napr. 95 % bavlna; 5 % elastan).
Škodlivé látky v detskom oblečení
Pesticídy
Pesticídy sa používajú na ochranu bavlníkových polí pred škodcami. Zvyšky pesticídov v hotovom oblečení môžu spôsobiť alergie a zdravotné problémy. Okrem spomínaného zdravotného rizika pre deti, ktoré nemožno nevyhnutne ignorovať, treba kriticky vnímať najmä pracovné podmienky a znečistenie životného prostredia. Životné prostredie a pracovníci sú priamo vystavení pesticídom na bavlníkových poliach a v dôsledku toho často trpia vážnymi ochoreniami.
Ťažké kovy
Ťažké kovy, ako antimón, chróm, kobalt a meď, sa používajú v textilnej výrobe a farbivách. Aj malé koncentrácie môžu byť nebezpečné pre zdravie.
Na výrobu polyesteru sa používa napríklad antimón. Iné, ako chróm, kobalt a meď sú súčasťou farbív. Soli chrómu sa zase vo veľkom používajú na činenie kože.
Ťažké kovy sa nedajú odbúrať a už pri miernej nadmernej koncentrácii môžu byť pre ľudský organizmus nebezpečné.
Chemické pomocné a dokončovacie materiály
Pomocné materiály dodávajú textíliám funkčné vlastnosti, napríklad „nežehlivé“ košele, obrusy „odpudzujúce škvrny“ alebo „vodoodpudivé“ bundy. Formaldehyd sa používa na zlepšenie rozmerovej stálosti textílií, avšak môže byť karcinogénny a spôsobovať alergie. Limit je tu 75 mg/kg pre odevy a textílie s priamym kontaktom s pokožkou a 20 mg/kg pre detské oblečenie. Ak podiel prekročí túto hranicu, textil podlieha označovaniu. Pri dovážanom tovare však tieto informácie pravidelne chýbajú.
Farbivá
Farbivá predstavujú najväčšie zdravotné riziko v textilnej výrobe. Z približne 4 000 farbív uvedených v takzvanom „indexe farieb“ je polovica „azofarbív“. Používanie týchto farbív nie je u nás povolené. Existuje však veľa krajín, kde používanie týchto farbív nie je regulované. Toxíny, ktoré obsahuje, sa pri užívaní rozkladajú a uvoľňujú rakovinotvorné amíny. Teda konkrétne môžu tieto farbivá podliehať redukčným reakciám v podmienkach biochemických reakcií, ktoré sa vyskytujú pri normálnom ľudskom metabolizme, čím dochádza k rozkladu karcinogénnych aromatických amínov.
Najrizikovejšie pre vznik alergií sú pri tom modré a čierne farbivá. Anilín v indigovom farbive používanom predovšetkým pri výrobe džínsov je karcinogénny a môže sa dostať do oblečenia cez dovoz z iných krajín (týka sa to nielen finálneho produktu ako tričko alebo nohavice, ale aj samtnej dovážanej látky).
Základný problém
Spotrebitelia majú problém rozoznať kvalitu a obsah škodlivých látok v oblečení. Chýba povinnosť označovať znečisťujúce látky a kontrolovať celý výrobný reťazec. Sieť produkčných spoločností a subspoločností v producentských krajinách je neprehľadná a len ťažko sa dá kontrolovať, aké farby a škodliviny sa používajú a ako tam vlastne výroba znečisťuje životné prostredie.
Predovšetkým však táto otázka zjavne nie je natoľko dôležitá pre konvenčne vyrábajúce značky, aby akceptovali, že ich výroba, kvôli ich cenovej politike respektíve enormnému cenovému tlaku vyvíjaného na dodávateľov, vážne poškodzuje životné prostredie a nenapomáha pri boji proti detskej pracovnej sile, a práci v neľudských podmienkach za minimálne ocenenie.
Škodlivé látky v detskom oblečení: Základný problém
Po všetkých informáciách o možných škodlivinách v detskom oblečení je pre nás a mnohých ďalších predstaviteľov ekologického a udržateľného oblečenia zrejmý základný problém.
Problematika je tak zložitá, medzinárodná a mnohovrstevná, že bežný spotrebiteľ nedokáže rozoznať kvalitu a obsah škodlivých látok v oblečení. Chýba požiadavka označovať znečisťujúce látky na textilných etiketách, čo sťažuje posúdenie zdravotného rizika, pretože:
- Množstvo použitých chemikálií je len ťažko prehliadnuteľné
- Znečisťujúce látky sa správajú odlišne v závislosti od zmesi (podobne ako lieky)
- Podmienky nosenia sa značne líšia (napr. miesto bydliska, individuálna konštitúcia, napr. potenie)
- Dovoz z ázijského regiónu sťažuje kontroly EÚ
- Chemické látky nie je povinné označovať
- Výrobný reťazec nie je transparentný a u subdodávateľov je nejasné, kto akú chemikáliu do textilu pridáva
A teraz prichádzame do hry my: rodičia, ktorý sa rozhodli deti nevystavovať riziku a uľahčiť vám prácu
Nájsť v tomto množstve informácií zmysel a vedieť sa rozhodnúť, ktorý produkt minimalizuje riziko škodlivých látok pre naše deti, nie je jednoduché. Prieskum a testovanie nás stálo vždy veľa námahy a preto sme sa rozhodli sa s našimi znalosťami podeliť. Aj nám pri prieskume vždy veľmi pomáhajú certifikácie a pečate výrobcov, pretože to je prvá indícia, ktorá svedčí o tom, že výrobca je pravidelne preverovaný a zodpovedá daným normám a štandardom.
Aké existujú certifikácie? A ktoré znečisťujúce látky sú v ich dôsledku vylúčené?
Po tomto triezvom poznaní o konvenčne vyrábanom oblečení a oblečení pre bábätká vyvstáva otázka, ako môžeme citlivú pokožku našich detí chrániť.
V posledných rokoch sa etablovalo množstvo spoľahlivých textilných pečatí, ktoré okrem férovej výroby stanovujú aj environmentálne a ekologické normy a prísne ich sledujú. Prísne kontroly, aj pokiaľ ide o používané chemikálie, a transparentnosť dodávateľského reťazca poskytujú rodičom najväčšiu možnú bezpečnosť.
Spoľahlivé textilné pečate, ako GOTS a IVN Best, zaručujú, že oblečenie spĺňa prísne sociálne a ekologické normy.
GOTS
- Svetový štandard pre spracovanie z organicky vyrábaných prírodných vlákien (min. 70%)
- Nezávislá certifikácia celého dodávateľského reťazca (od surovín až po hotový textil)
- Dodržiavanie prísnych sociálnych kritérií týkajúcich sa pracovných podmienok a spravodlivých miezd
- Evidencia použitých chemikálií, spotreba vody, čistenie odpadových vôd
- Zákaz: pesticídy v poľnohospodárstve, toxické ťažké kovy, formaldehyd, chlórové bielidlá, azofarbivá a mnohé ďalšie
OEKO TEX
- Vysledovateľná etiketa produktu pre všetky druhy textílií (nielen z prírodných vlákien)
- Všetky materiály sú testované na škodlivé látky a spĺňajú normu Oeko-Tex 100
- Prísne chemické predpisy (niekedy ešte prísnejšie ako GOTS)
- Certifikované prevádzkové miesta, ktoré podliehajú komplexnému programu udržateľnosti (životné prostredie, chemikálie, kvalita, bezpečnosť práce atď.)
IVN BEST
- Východzia surovina musí byť 100% organicky vypestovaná alebo z ekologického chovu zvierat
- Iba textílie vyrobené z prírodných vlákien
- Chemikálie sú povolené len v extrémne obmedzenom rozsahu; Všetky látky, ktoré sú karcinogénne, geneticky škodlivé, narúšajú reprodukčnú schopnosť alebo sú škodlivé pre dieťa v maternici, sú zakázané.
- Prísne definované sociálne štandardy
- Zastúpené hlavne v Európe
Mimochodom: Detské oblečenie bez znečisťujúcich látok je pre nás v naturaKid prioritou
Dúfame, že tieto informácie vám pomôžu chrániť citlivú pokožku vašich detí pred škodlivými chemikáliami. Je možné, že vás táto správa znepokojila, ale dúfame, že vám pre vaše deti aj ponúkla riešenie. Ambiciózne textilné pečate svojimi prísnymi sociálnymi a ekologickými smernicami zaisťujú, že na trhu je spoľahlivé detské oblečenie bez škodlivých látok.
V naturaKid sa zameriavame na bio detské oblečenie bez škodlivých látok, vyrobené z prírodných vlákien. Naši dodávatelia sú certifikovaní podľa prísnych požiadaviek pečate GOTS a IVN Best. Každá položka má príslušné označenie licenčného čísla pečate, pomocou ktorého je možné sledovať výrobný reťazec.
(zdroj: Detská alergológia, 2016, str. 42, preklad z nemeckého jazyka) Link na "Detská alergológia"