Spací vak - hodnota TOG čo to je?


Počas spánku sa toho môže stať veľa, najmä u bábätiek. Veľa sa pohybujú a preto je vhodné pri prvotnom vybavení pre bábätko myslieť aj na spací vak. V ňom spinká vaše dieťa najbezpečnejšie. Na rozdiel od prikrývky, spací vak akoby rástol a pohybuje sa s dieťatkom. To znamená, že nehrozí udusenie pod prikrývkou alebo mrznutie po odkopaní sa. Spací vak ponúka dostatok voľnosti pri kopaní a jeho tvar môže zabrániť aj prevráteniu sa bábätka na bruško – čo je možná príčina syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Nosenie detského spacieho vaku sa preto odporúča minimálne do 1 roku veku dieťaťa.

To, čo dospelí a staršie deti využívajú predovšetkým na nocovanie vonku alebo s priateľmi, je k dispozícii pre každodenné potreby bábätiek a malých detí. Ale výber je veľký a mnohé spacie vaky hovoria niečo o TOG. V tomto článku vysvetlíme, o čom je hodnota TOG, prečo sa nespoliehať len na ňu a čo ešte treba zvážiť pri kúpe spacieho vaku.

Aká je hodnota TOG?

TOG je skratka pre Thermal Total Grade. To znamená „celkové tepelné hodnotenie“. Hodnota TOG vyjadruje tepelnú odolnosť textílií. Ukazuje, ako dobre je tepelne izolovaný napríklad detský spací vak. Údaj sa pohybuje medzi 0,5 a 3,5 – čím je hodnota vyššia, tým je spacák teplejší.

Hodnotu nájdete predovšetkým v detských výrobkoch, ako sú spacie vaky alebo detské prikrývky. Hodnota pôvodne pochádza z Anglicka a už od roku 1960 pomáha rodičom rozhodnúť sa, ktorý spací vak je pre ich dieťa vhodný.

Prehľad rôznych hodnôt TOG

Od veľmi teplého v lete až po veľmi chladné v zime – teploty v byte majú tendenciu kolísať sa. Hodnota TOG je tiež založená na teplote miestnosti:

  • Hodnota TOG 0,5 je vhodná pre letné teploty v spálni nad 24°C. To je hodnota úplne nepodšitého detského spacieho vaku.
  • Pri 1,0 TOG by mal mať spací vak ľahkú podšívku. Tento typ spacieho vaku je určený pre izbové teploty 19 až 24°C. V našom obchode nájdete napríklad spací vak pre bábätká a deti zo zmesy vlny a hodvábu od Lilano, ktorý má TOG hodnotu 1,0.
  • Podšitý detský spací vak má zvyčajne hodnotu TOG 2,5. Príkladom toho je spací vak z vlneného rúna od Lilano s dlhým rukávom. Vaše dieťatko bude dobre oblečené na teploty 15 až 21°C v spálni – samozrejme záleží na tom, čo má pod spacím vakom oblečené.
  • 3,5 TOG je najvyššia hodnota TOG a je vhodná pre teploty, ktoré idú pod 18°C. Tento typ detského spacieho vaku je teplejšie podšitý. 

Nedostatky hodnoty TOG

Hodnota TOG je orientačná pomôcka. To však neznamená, že ide o ultimátny predpis, na ktorý sa môžete 100% spoľahnúť. Pretože každý človek má iný hladinu pocitu tepla a chladu – to platí aj pre vaše dieťa. V systéme sú aj slabé miesta: Postup napríklad nezohľadňuje, či daný detský spací vak má alebo nemá rukávy.
V očiach spoločnosti disana - jedného z našich výrobcov - spracovanie materiálu, či už bola látka iba pletená alebo následne varená, nehrá v hodnotovom systéme TOG žiadnu alebo dostatočnú úlohu. Okrem toho je samozrejme kľúčové, ako je spací vak nakombinovaný. Ale ani to nie je zahrnuté v hodnote TOG, pretože sa týka len jedného hodnoteného produktu. Typ, spracovanie a materiál oblečenia pod ním v konečnom dôsledku rozhodujú o tom, či je vášmu dieťaťu príliš teplo alebo príliš zima.

Čo má mať bábätko oblečené v spacom vaku?

Či je bábätku v spacom vaku príliš teplo alebo príliš chladno, spoznáte jednoducho. Lekári odporúčajú: Priložte prsty na krk dieťaťa alebo medzi lopatky a vnímajte, či je vlhké alebo skôr chladné. Ak sa tam dieťatko potí, jeho spací odev je príliš teplý, ak je tam dieťatko naopak chladné, treba prípadne pridať ešte jednu vrstvu oblečenia alebo prejsť na teplejší spací vak. Práve pre zdravý a bezpečný spánok bábätiek a detí sú veľmi vhodné materiály ako vlna a zmes vlny s hodvábom pre ich termoregulačné vlastnosti a schopnosti odvádzania vlhkosti.