Ústna hygiena a ako s ňou začať


Samozrejme, zubná hygiena je veľmi dôležitá u detí už od ich narodenia. Správna starostlivosť o zuby od najútlejšieho veku môže výrazne ovplyvniť celkové zdravie ústnej dutiny dieťaťa aj v budúcnosti. Tu sú niektoré dôležité informácie a tipy na zubnú hygienu detí od narodenia:

  1. Čistenie ďasien: Hneď od narodenia je dobré začať s čistením ďasien. Na tento účel môžete použiť špeciálny čistič ďasien pre deti alebo mäkký vlhký uterák. Čistením ďasien odstraňujete baktérie a pripravujete ústnu dutinu na prvé zuby.

  2. Prvé zuby a čistenie: Keď sa objavia prvé mliečne zúbky (zvyčajne okolo 6. mesiaca), začnite ich čistiť jemným zubným kartáčikom pre deti. Používajte kartáčik s mäkkými štetinami, ktorý je vhodný pre malé ústa.

  3. Výber vhodnej zubnej pasty: Keď začnete čistiť prvé zuby, používajte zubnú pastu bez fluoridu až do doby, kým dieťa nedokáže vypľuť (tiež je to dôležité ak pre bábätko používate Vitamín D s obsahom fluoridu). Potom môžete prejsť na pastu s nízkym obsahom fluoridu, odporúča sa konzultovať s pediatrom alebo zubným lekárom.

  4. Správna technika čistenia: Naučte sa správnu techniku čistenia zubov u detí. Držte zubný kartáčik pod uhlom 45 stupňov a robte jemné kruhové pohyby, čistiac zuby aj ďasná. Nezabudnite na vnútorné strany zubov a na jazyk.

  5. Dobré stravovacie návyky: Zdravá strava je dôležitá pre celkové zdravie zubov. Obmedzte príjem sladkostí, sladkých nápojov a potravín s vysokým obsahom cukru. Podporujte konzumáciu ovocia, zeleniny a potravín bohatých na vápnik.

  6. Pravidelná návšteva zubného lekára: Začnite s pravidelnými návštevami u zubného lekára už v čase, keď sa objavia prvé zúbky. Pravidelné kontroly môžu odhaliť možné problémy včas a zabezpečiť optimálnu starostlivosť o zuby.

  7. Učte deti samostatnosti: Postupne učte deti samostatne čistiť si zuby, keď sú na to pripravené. To môže byť okolo 3. roka života (v prvých rokoch treba ale naďalej dočisťovať rodičom). Podporujte ich a urobte z toho zábavnú aktivitu.

  8. Používanie zubnej nitky: Keď sú zuby dostatočne blízko seba, začnite používať zubnú niť resp. malé medzizubné kefky. Pomáha odstraňovať zvyšky jedla a baktérie medzi zubami.

Vytvorenie rutiny zubnej hygieny u detí od najútlejšieho veku môže výrazne prispieť k zachovaniu zdravých zubov a ďasien v ich ďalšom živote. Vieme, že umývanie zubov malým deťom často pripomína skôr súboj titanov ako harmonickú rutinu, napriek tomu je dôležité venovať tomuto aspektu starostlivosti o deti dostatok pozornosti, aby sa vytvorila pevná základňa pre celoživotné zdravie ústnej dutiny. Držíme palce!